ISKOLA
5948 Kaszaper,
Szent Gellért tér 2.
Tel/Fax.: (06)68/423-033
Mobil: (06)30/525-1927

OM AZONOSÍTÓ
201787


Iskolánk már
elérhetõ a
Facebook oldalon
is!


  • Tanáraink
  • Szülők oldala
  • Képes faliújság
  • Diákok oldala
  • Mátyás király
  • Vélemények iskolánkról
  • Közzétételi lista


ÓVODA
5948 Kaszaper,
Rákóczi u. 60.
Tel/Fax.: (06)68/423-033
Mobil: (06)30/525-0075

 


Óvoda dolgozói
Csoportok
Alapítványunk
Galéria


ovoda@kaszaperoktatas.hu


FőmenüIntézményünkProgramokTanulmányi eredményekSporteredményekAlapdokumentumok

Mátyás király élete


Mátyás király
(MATHIAS REX)
1443-1490



Mátyás király az igazságos

 


 Beatrix királyné Mátyás király

Aragóniai Beatrixet sok olasz és nápolyi tudós, mûvész s építész követte. A Renaissance / Újjászületés elõbb erõsödött meg Magyarországon, mint Franciaországban. Mátyás fényes, gazdag és mûvelt udvart tartott, pompás palotákat teremtett, különösen Budavárt és Visegrádot építette ki.



Mátyás kezdeti sikereinek és eredményeinek két magyarázata van : #1. Mátyás egyénisége - azonnal megmutatta hogy nem kiskorú, nem báb és nem csak névleges király, hanem rátermett erélyes uralkodó. ... #2. A királyi birtok és a Hunyadi legnagyobb bárói vagyon Mátyás kezében egyesült.


 

Mátyás irányváltó és hódító politikájának két rugója volt: #1. Belátta, hogy a terjeszkedõ Török Birodalom ellen állandó védekezésre szorul, míg a külföldi segítség csak üres igéret marad. #2.Megtehette, mert mögötte gazdag ország, jól mûködõ közigazgatás és kiváló hadsereg volt. Ez persze Mátyás mûve!


 

Mátyás törekedett Magyarország középeurópai vezetõ szerepének megszilárdítására : #1. Szembeszállt a Német-Római császárral III. Habsburg Frigyessel és az elfoglalt Bécsbe teszi királyi székét. #2. Igyekszik megalapozni Corvin János herceg törvényesített fiának a trónutódlást és hatalmat. Erre már nem volt ideje!


 

Vajdahunyadvár a Hunyadiak fészke; itt született Hunyadi János, Mátyás apja; innen gazdálkodott Szilágyi Erzsébet, Mátyás anyja.


 

AZ ELÕDÖK:



MÁTYÁS BIRODALMA és KORMÁNYZÁSA

 

 

MÁTYÁS "JÓ" és "IGAZSÁGOS" KIRÁLY de elsõsorban GÉNIUSZ URALKODÓ

1. Mátyás király nagy felségpecsétje: Mátyás elsõnek és mindenek elõtt a királyi felségjogokat, bányákat, jövedelmeket és királyi tekintélyt szerezte vissza a szétzüllésbõl. Ellenszegülõ fõúrakat és országnagyokat leváltja. Megreformálja a Kancelláriát; erõs -abszolutista- központi hatalmat épít ki [...'the King is No.1!'] és tart fenn. [A fõúrak, bárók, egyházfok ezt nehezen fogadták el.]

2. Pénzváltó egy Corvina miniatúrában: Elõször Mátyás pénz szabályzatot hoz be, [..'money policy' ] majd rövidesen egy teljesen új adótörvényt vezet be [...'universal taxation' ] a királyi országgyûlésen. Az állami gazdaság, királyi költségvetés biztos alapokon van. A rendkívüli hadiadót mindenki fizeti és nagy bevételi forrás. [A nemesek és székelyek ez ellen lázadoznak is.]

3. Egy magyar udvarmester : Mátyás a kezdetben (1458) megszervezi a budai udvarbíróságot a királyi birtokok igazgatására [..'profi estate manager']. Ezután (1467) átszervezi a kincstartóságot, a kancellária mellett ez a második legfõbb hivatal [...'minister of revenue'...IRS]. Hatásköre a király országos jövedelme. [Mátyás évi bevétele <1 millió aranyforint, ötször annyi mint az elõzõ és utána jövõ királynak. Bárói helyett képzett hivatalnokokat és tehetséges köznemeseket alkalmaz!]

4. Gyalogos 3 célú csatabárd : Mátyás király, mint már apja Hunyadi János is, zsoldos csapatokat alkalmaz. Megszervezi az állandó királyi sereget a késõbbi "Fekete Sereget". [...'profi mercenary career soldiers' ]. A modern 4 fegyvernemû hadsereget gyakran személyesen vezeti. Ezek csak a királytól függnek,õ fizeti õket és külföldi háborúban is használhatók. [Mátyás így teljesen független a nagyurak csapatai ill. kíséreteiktõl.]

5. Mátyás 1486.-törvénykönyvének címlapja: Uralkodása alatt Mátyás egyben elindította a bíráskodás és az igazgatás szétválasztását [..'independent courts'] Erõteljesen védte a jobbágyok szabad költözködési jogát, a szabad királyi városokon túl a bányavárosok és mezõvárosok függetlenségét. Bíráskodást csak illetékes és képzett megyei és királyi bírák végeztek.[..'appointed judges'] A nép mint "jó király","Mátyás az Igazságos" és "Gyõzhetetlen Mátyás király" tisztelte. [Halála után Mátyás 1486.dekrétumát a fõúri kormányzat eltörölte!]




A fekete sereg

A sereg magja menekült Husziták, de rövidesen egy nemzetközi zsoldos sereg: csehek, lengyelek, németek. A huszárok zöme balkáni : sok szerb, horvát és vlach-román is. A kezdetben 6 - 8000 a sereg, de késõbb a háborúban igen megnövekszik. Mátyás egy hadjáraton szemlét tart 20000 lovas 8000 gyalogos és még 5000 szekér felett! Négy fegyvernembõl állt: vértes nehézlovasság, huszár könyûlovasság, gyalogság és tüzérség. Híres magyar vezérei is voltak, mint Magyar Balázs, Báthori István, Kinizsi Pál és Haraszti Ferenc.


 

1. Vértes - nehéz páncélos rohamlovasság: Két fõ erõssége a megsemmisítõ roham az ellenség soraira és egy páncélos védelem saját seregüknek. Mátyás "védõfalnak" tekintette õket. A sereg gerince s sosem hátrálnak.


 

2 Huszár - könnyû fegyverzetû gyorsportyázó könnyûlovasság : Két fõ erõssége a mozgékony kitörés az ellenségre és portyázás az ellenség utánpotlás/menekülés elvágására. A török elleni harcokban alakul ki.



3 Gyalogos -könnyû és páncélos gyalogosok különféle fegyverekkel: Van harci feladat, amire legjobbak a gyalogosok. Különféle könnyû és nehéz fegyvereket használnak. Mátyásnak svájci szuronyosai is voltak.


 

4 Tüzérség - ágyúsok és puskások: Mátyás idejében ez aránylag újkeletû és azonnal megszervezi. Pusztító hatásuk állandóan növekszik. A magyarok gyorsan kitanulják e mesterséget. Mátyás nagyágyúja az"Elefánt".